Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Święte Triduum Paschalne 2012

PORANNA MSZA KRZYŻMA – czwartek, 5.04.2012, 10:00

W Wielki Czwartek rano w kościele katedralnym (w archidiecezji krakowskiej – w Łagiewnikach) odbywa się Msza święta, podczas której biskup błogosławi święte oleje: Krzyżmo, olej katechumenów i olej chorych. Do tego czasu pozostały zapas jest palony, a każda parafia otrzymuje nowopoświęcone oleje. Mszę Krzyżma, której przewodniczy ksiądz kardynał, koncelebrują z nim niemal wszyscy księża z diecezji. Uczestniczy w niej także licznie zebrana służba liturgiczna z wielu parafii; także z Osiedla Oficerskiego.

Krzyżmo święte, konsekrowane tego dnia będzie przez cały rok służyło przy udzielaniu sakramentu Bierzmowania, a także Chrztu i podczas Święceń diakonów i prezbiterów, które odbędą się w maju i w czerwcu. Olej chorych używany jest podczas Sakramentu chorych, natomiast olej katechumenów to pozostałość tradycyjnego obrzędu dodatkowego namaszczenia podczas Chrztu, którego jednak obecnie w Polsce już nie przeżywamy.

Choć wielkoczwartkowy poranek nie należy jeszcze do Świętego Triduum Paschalnego, jest przygotowaniem i zapowiedzią niezwykłych wydarzeń, u progu których już wtedy stajemy.

MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ – czwartek, 5.04.2012, 18:00

Święte Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej w czwartkowy wieczór. Jest to najbardziej uroczysta Msza św. w ciągu roku. Słowa modlitwy eucharystycznej brzmią tylko w tym dniu: Oto w dzień przed Męką, to jest dzisiaj

W procesji z darami przynoszony jest do ołtarza kosz, który parafianie zapełniali przez Wielki Post swoimi darami dla potrzebujących jako wyraz Chrystusowego nakazu miłości i służby bliźniemu. Niesione będą także dary chleba i wina, które staną się Ciałem i Krwią Chrystusa. Komunię świętą przyjmujemy tego dnia pod dwiema postaciami, zgodnie z Chrystusowym wezwaniem z wieczernika: „bierzcie i jedzcie, bierzcie i pijcie“.

Po Mszy św. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do bocznej kaplicy. Adoracja Najświętszego Sakramentu, która tradycyjnie jest towarzyszeniem uwięzionemu Chrystusowi, ale przede wszystkim czasem uwielbienia za tajemnicę Eucharystii – trwa do północy.

LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ – piątek, 6.04.2012, 18:00

Od Wieczerzy Pańskiej do Wigilii Paschalnej czyli przez Wielki Piątek i Wielką Sobotę, nie sprawuje się Mszy świętej.

Celebrans wchodzi w milczeniu do kościoła i pada na twarz przed obnażonym ołtarzem. Po modlitwie i czytaniach śpiewa się Mękę Pańską według opisu św. Jana. Po Ewangelii następuje najbardziej rozbudowana modlitwa wiernych w ciągu roku, która obejmuje cały świat i wszystkich ludzi.

Następnie z krzyża zdejmuje się fioletową zasłonę, która przykrywała go przez ostatnie dwa tygodnie i rozpoczyna się adoracja. W Wielki Piątek i Sobotę do wieczora przed każdym krzyżem – ponieważ to znak naszego zbawienia – przyklękamy (a przed tabernakulum – nie, ponieważ jest puste).

Następuje Komunia i przeniesienie Najświętszego Sakramentu w monstrancji do Grobu, przy którym będziemy czuwać do Zmartwychwstania.

WIGILIA PASCHALNA – sobota, 7.04.2012, 18:00

Przed kościołem odbywa się poświęcenie nowego paschału. Od tej chwili ta wyjątkowa woskowa świeca będzie opatrzona cyframi bieżącego roku. Wpisane są one w krzyż – ponieważ tajemnica Paschy Chrystusa przenika naszą rzeczywistość – i oznaczone greckimi literami Alfa i Omega, ponieważ czas należy do Tego, który jest Początkiem i Końcem.

Zapalony od rozpalonego na placu ogniska paschał – dużą, woskową świecę – kapłan wnosi do kościoła. Światło Chrystusa Zmartwychwstałego rozświetla ciemną świątynię, tak jak całe nasze życie. Chcemy to światło przekazywać w życiu, więc od paschału zapalamy własne świece i przekazujemy je innym. W ten sposób blask stopniowo rozchodzi się w całej świątyni.

Wykonuje się Exsultet – orędzie o Zmartwychwstaniu – i szereg czytań, opowiadających o zbawczych dziełach Pana. Ich kulminacją jest radosny śpiew Alleluja i Ewangelia o Zmartwychwstaniu. Po niej odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne, aby samemu wziąć udział w Zmartwychwstaniu Chrystusa. Po Komunii idziemy w procesji rezurekcyjnej, obwieszczając światu Dobrą Nowinę.

* * *

Więcej o porządku Triduum Paschalnego w ogłoszeniach parafialnych.

Back to top