Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Jubileuszowa Pasterka w parafii na Osiedlu Oficerskim

Tegoroczna Pasterka miała w naszej parafii szczególnie uroczysty charakter. Była w główną Mszą św. w dniu jubileuszu erygowania parafii. Była okazją do podsumowania dwóch dekad jej istnienia.

Jak co roku, na Mszy w noc Narodzenia Pańskiego, kościół parafialny był całkowicie wypełniony. Po zakończeniu Eucharystii, podziękowania za dwadzieścia lat nieprzerwanej posługi księdzu proboszczowi oraz życzenia świąteczne wszystkim kapłanom złożyli przedstawiciele dzieci, młodzieży i dorosłych parafian, wręczając kwiaty i okazjonalne stroiki.

Jak powiedziała wówczas pani Barbara Niemiec, „Ksiądz Proboszcz we wzruszającym słowie przypomniał, iż 20 lat temu otrzymaliśmy wspaniały Bożonarodzeniowy prezent – własną parafię tu, na Osiedlu Oficerskim. Nie wspomniał jednak o jeszcze jednym darze – proboszczem tej nowej parafii został ks. Zygmunt Kosek, który był tu już z nami kilka lat wcześniej (…).

Mamy oto swoje parafialne Betlejem, które z każdym rokiem pięknieje. Za tym krótkim słowem „mamy” kryje się wielki trud, niewyobrażalnie ciężka praca i wysiłek, zarówno psychiczny jak i fizyczny. Ksiądz Proboszcz nie poprzestał na zbudowaniu kościoła z cegieł. Budował i nadal buduje świątynię z żywych kamieni. Stanowią ją kolejne roczniki dzieci przygotowywanych do przyjęcia po raz pierwszy Pana Jezusa w Komunii Święte, młodzi ludzie przyjmujący rok po roku sakrament bierzmowania, rzesze chłopców podejmujących służbę liturgiczną przy ołtarzu, członkowie Oazy, rodziny skupione w Kręgach Domowego Kościoła, i wiele wspólnot duszpasterskich działających w naszej parafii”.

Ksiądz proboszcz, także złożywszy wszystkim zgromadzonym życzenia świąteczne, wyraził wdzięczność za zaangażowanie parafian w budowanie lokalnej wspólnoty, a także za trwającą od lat tradycję ofiarowania Mszy świętej w każdy pierwszy czwartek miesiąca w intencji kapłanów, którzy w pracowali i pracują na Osiedlu Oficerskim.

25.12.1989 roku ks. kardynał Franciszek Macharski wydał dekret erygujący Parafię Miłosierdzia Bożego na osiedlu Oficerskim. Pierwszym proboszczem został mianowany dotychczasowy duszpasterz ks. Zygmunt Kosek. Następnego roku prezydent Edward Raczyński podarował Kościołowi plac. Powstały plany kościoła i rozpoczęto gromadzenie materiałów budowlanych. W Boże Narodzenie 1990 roku ks. kardynał Franciszek Macharski odprawił na placu Pasterkę.

Back to top