Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Zakończyła się trzecia wizytacja

W dniach 30-31 maja 2010 r. w naszej parafii miała miejsce wizytacja kanoniczna, którą sprawował bp Józef Guzdek. Ksiądz biskup głosił niedzielne kazania i spotykał się z parafianami.

Wizytacja rozpoczęła się od uroczystego powitania księdza biskupa u drzwi kościoła i symbolicznego przekazania mu przez reprezentację parafian pod przewodnictwem księdza proboszcza Zygmunta Koska kluczy do kościoła. Był to znak całkowitego oddania parafii w ręce krakowskiego biskupa pomocniczego, reprezentującego ordynariusza – kard. Stanisława Dziwisza.

Przez całą niedzielę ksiądz biskup był obecny podczas sprawowanych Mszy świętych i głosił kazania. Szczególnie ważną celebracją była Msza św. o godzinie 13, podczas której ksiądz biskup udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z III klas gimnazjum. Było to zwieńczenie trzech lat wytrwałych przygotowań gimnazjalistów z naszej parafii.

Podczas homilii ksiądz biskup w bezpośredni sposób podkreślał konieczność świadectwa, jakie bierzmowani mają dawać wśród swoich rówieśników, we własnych środowiskach. Zachęcał do maksymalizmu i ożywienia wiary zarówno młodzież, jak i zgromadzonych rodziców.

Niedzielne popołudnie przeznaczone było na odwiedziny w domach parafian, zwłaszcza chorych i samotnych. Po zakończeniu spotkań indywidualnych, bp Józef spotkał się z grupami młodzieży: służbą liturgiczną, wspólnotą młodzieżową Ruchu Światło-Życie, scholą, grupą teatralną i duszpasterstwem młodzieży – a po wieczornej Eucharystii – z grupami dorosłych. Podczas spotkań ksiądz biskup zachęcał do aktywnego działania i udzielał rad, w jaki sposób swoją obecność i posługę w parafii kształtować.

Następny dzień upłynął na spotkaniach z siostrami zakonnymi oraz pracownikami i wychowankami szkół i przedszkoli, znajdujących się na terenie parafii.

Wizytację kanoniczną, nakazaną Biskupom przez Prawo Kanoniczne (kan. 396), przeżywaliśmy w naszej parafii po raz trzeci: w 1995 r. przeprowadził ją ks. kard. Franciszek Macharski, a w 2003 r. ks. bp Jan Szkodoń. Wizytację kanoniczną poprzedza zawsze wizytacja ekonomiczna.

mw

Zdjęcie

Foto Zobacz całą fotogalerię

Back to top