Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Odbyła się procesja ku czci św. Stanisława, Biskupa i Męczennika

W niedzielę, 9 maja, ulicami Krakowa przeszła uroczysta procesja ku czci św. Stanisława. Uczestnicy z Krakowa i całej Polski modlili się w intencji Ojczyzny. Mszy św. na Skałce przewodniczył nowy prymas Polski, abp Józef Kowalczyk.

Ponadto, głównymi intencjami modlitwy było wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II – o czym przypomniał biskup krakowski, kard. Dziwisz – oraz prośba o Boże błogosławieństwo w posłudze nowo mianowanego Prymasa Polski, abp. Józefa Kowalczyka. Informację o tym, że został on nominowany przez Ojca Świętego do tej posługi, ogłoszono w sobotę w Krakowie.

Procesja wyruszyła przy dźwięku Dzwonu Zygmunta spod konfesji św. Stanisława w Katedrze Wawelskiej i w ciągu około godziny przeszła tradycyjną trasą pod Ołtarz Trzech Tysiącleci na Skałce. Tam odbyła się Msza święta pod przewodnictwem abp. Józefa Kowalczyka. Homilię wygłosił abp Damian Zimoń, biskup katowicki.

 

W uroczystym pochodzie uczestniczyli hierarchowie Kościoła – obok polskich biskupów biskupi niemieccy z Bambergu, Monachium i Goerlitz, Lwowa, Toronto, Kazachstanu i Afryki Południowej, przedstawiciele wszystkich stanów, stowarzyszeń, bractw i instytucji krakowskich. Za relikwiami św. Stanisława przeszli kardynałowie, biskupi, kapituły, Kawalerowie Maltańscy, rycerze i damy Grobu Pańskiego, członkowie Zakonu Szpitalnego św. Łazarza oraz profesorowie, rektorzy wyższych uczelni, bractwa. Reprezentowany był także Senat Uniwersytetu Jana Pawła II w togach oraz władze lokalne. W procesji niesione były relikwie świętych i błogosławionych archidiecezji krakowskiej, m.in. św. Stanisława, św. Jacka, św. Brata Alberta i św. Siostry Faustyny. Naszą parafię reprezentował Proboszcz, ks. prałat Zygmunt Kosek.

Tradycja procesji z relikwiami św. Stanisława sięga średniowiecza. Pierwsza procesja odbyła się po kanonizacji biskupa Stanisława w 1253 roku.

 

Uczestników procesji pozdrowił Ojciec Święty Benedykt podczas modlitwy Regina Caeli w Watykanie: „Pozdrawiam serdecznie Polaków. Łączę się duchowo z uczestnikami procesji z relikwiami świętego Stanisława Biskupa i Męczennika, patrona Polski, na Skałkę w Krakowie. To wydarzenie czyni historię waszej Ojczyzny i Kościoła żywą. Jest znakiem wiary i patriotyzmu. Niech święty Stanisław, wierny kapłan i świadek miłości uprasza potrzebne łaski dla Kościoła, waszego kraju, dla Krakowa i każdego z was. Z serca wam błogosławię” – powiedział.

mw (na podst. inf. wł., KAI), fot. mg

Procesja św. Stanisława, fot. Mateusz Gruca

Procesja św. Stanisława, fot. Mateusz Gruca

Procesja św. Stanisława, fot. Mateusz Gruca

Back to top