Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Nowa posługa liturgiczna w parafii

Od kilku lat w archidiecezji krakowskiej istniej posługa świeckich pomocników w udzielaniu Komunii świętej. W tym roku na kursie przygotowawczym jest pierwszy nasz parafianin, pan Józef Zieliński.

Błogosławieństwo do posługi pan Józef otrzymał w sobotę, 23 marca 2013 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Błogosławieństwo do tej posługi otrzymało tego dnia 41 szafarzy z 28 parafii naszej diecezji, w tym z 12 parafii, gdzie nie było dotychczas nadzwyczajnych szafarzy.

Świeccy pomocnicy w udzielaniu Komunii świętej, często nazywani po prostu nadzwyczajnymi szafarzami Komunii świętej, mają za zadanie rozdzielanie Komunii świętej, gdy udzielanie jej przez kapłanów (czyli zwyczajnych szafarzy), nie jest możliwe lub jest bardzo utrudnione. Roznoszą Pana Jezusa zwłaszcza do chorych w niedziele i święta.

Obecnie w Archidiecezji Krakowskiej, posługuje 313 mężczyzn w 135 parafiach. Patronem nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w Archidiecezji Krakowskiej jest Święty Stanisław Kazimierczyk.

Back to top