Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Adwentowy koncert zespołu „Sancta Trinitas”

W niedzielę Gaudete – 17 grudnia, po wieczornej Mszy świętej, mieliśmy możliwość wysłuchania koncertu zespołu kameralnego „Sancta Trinitas” pod dyrekcją ojca Dawida Kusza, dominikanina. Adwentowy program obejmował autorskie kompozycje o. Dawida, inspirowane katolicką tradycją liturgiczną.

Koncert zwieńczyło wykonanie adwentowych O-antyfon i „Modlitwy do Bogurodzicy”.

Chór Kameralny Sancta Trinitas został założony w 2016 roku z inicjatywy Barbary Kucharskiej, a prowadzony jest od początku swego istnienia przez o. Dawid Kusza OP. Złożony jest z muzyków związanych ze środowiskiem krakowskich dominikanów. Dokonał wielu prawykonań współczesnej muzyki sakralnej oraz archiwalnych utworów okresu baroku i romantyzmu. Koncertował w kraju i za granicą. Trzykrotnie wystąpił podczas Warsztatów Muzyki Niezwykłej, organizowanych przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

O. Dawid Kusz, dominikanin, jest cenionym kompozytorem muzyki sakralnej, dyrygentem i pedagogiem. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej, na Kierunku Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, specjalność – Prowadzenie Zespołów Wokalnych i Wokalno-Instrumentalnych oraz Nauczanie Przedmiotów Muzyczno-Teoretycznych. W roku 2014 z wyróżnieniem obronił doktorat na Akademii Muzycznej w Krakowie w dyscyplinie dyrygentura. W roku 2012 rozpoczął studia z kompozycji, najpierw w klasie prof. Zbigniewa Bujarskiego (licencjat) a ukończył je w 2016 roku w klasie prof. Józefa Rychlika (magisterium). Prowadzi ożywioną działalność artystyczną: nagrał trzy płyty zawierające autorskie kompozycje na chór mieszany i orkiestrę; dokonał licznych nagrań dla radia i telewizji. Jest autorem wielu znanych pieśni liturgicznych opublikowanych w śpiewniku Niepojęta Trójco tom II.

Był dyrygentem chóru i orkiestry podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (2016) oraz autorem kompozycji i aranżacji. Jest wykładowcą przedmiotów muzyczno-teoretycznych (na stanowisku adiunkta) na kierunku Muzyka Kościelna Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Ponadto prowadzi liczne warsztaty chóralne oraz muzyki liturgicznej na terenie całego kraju i za granicą. Stale współpracuje z Fundacją Dominikański Ośrodek Liturgiczny, z którą wydał kilka autorskich albumów muzycznych, w tym „Pieśń o nadziei”, „Witaj, Maryjo”, „Ite in mundum”, „Missa Pacis” oraz prowadzi zajęcia podczas Warsztatów Muzyki Niezwykłej.

Back to top