Noli me tangere – koncert 22 listopada
W piątek 22 listopada o godzinie 19:00 w naszym kościele odbędzie się koncert „Noli me tangere”. Będzie to wyjątkowe wykonanie, ponieważ do muzycznego składu, który już wielokrotnie opowiadał historię Marii Magdaleny – chóru Duc in altum – w wielu utworach dołączą członkowie chóru Lux Animae.
Misterium „Noli me tangere” (łac. nie zatrzymuj mnie) jest zaproszeniem do pójścia po biblijnych śladach św. Marii Magdaleny, zachętą do wsłuchania się w Jej świadectwo dotyczące życia, męki, śmierci i zmartwychwstania naszego Pana, Jezusa Chrystusa – aby podążać za tą, która poznała, co to smutek i gorycz, ale która potrafiła także usłyszeć swoje imię w Jego słowie, doświadczyła tego, co znaczy być ukochaną przez Boga.
Maria Magdalena spotkała w ogrodzie Zmartwychwstałego Pana, który powiedział do niej: „nie dotykaj mnie, nie zatrzymuj”. Te słowa stały się dla niej początkiem wielkiego głoszenia. To ona stała się Apostołką Apostołów, mówiła o miłości Chrystusa, która pozwala przemienić życie, daje siłę do trwania w cierpieniu, której warto oddać wszystko. Postać Marii Magdaleny i historia jej podążania za Chrystusem – nauczającym, konającym, zmartwychwstałym – stała się inspiracją całego projektu.
Wybranym z Pisma Świętego tekstom nadano formy utworów muzycznych w taki sposób, aby stworzyć przestrzeń dla chrześcijańskiej medytacji, kontemplacji i modlitwy. Zadania tego podjęli się artyści związani ze środowiskiem muzycznym Zakonu Braci Kaznodziejów: Ula Rogala, Olga Trzebicka, Paweł Bębenek oraz o. Tomasz Samulnik OP, którzy skomponowali muzykę dla kameralnego zespołu wokalnego, a także muzycy jazzowi: saksofonista Marcin Ślusarczyk i kontrabasista Maciej Adamczak (również autor kompozycji), którzy swoimi dźwiękami dopełnią ten częściowo improwizowany muzyczny eksperyment, stanowiący próbę połączenia środków wyrazu pochodzących z pozornie odległych muzycznych światów.
Fragmenty Ewangelii przeczyta Paulina Kondrak – aktorka Narodowego Teatru Starego w Krakowie, a słowo wstępne wygłosi ks. Mateusz Hosaja – kanonik Kapituły Wawelskiej, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego, ceniony kaznodzieja i duszpasterz. Wystąpią: Łucja Nowak – sopran, Marcin Wasilewski-Kruk – baryton oraz prowadzenie chórów.
Prapremiera kompozycji odbyła się w lipcu 2019 roku, podczas organizowanych przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny Warsztatów Muzyki Niezwykłej – zdjęcia z tego wydarzenia można zobaczyć na stronie Fundacji.