Zarys dziejów parafii
Początki Parafii Miłosierdzia Bożego sięgają czasów pasterzowania w naszej Diecezji przez ks. kardynała Karola Wojtyłę, który w latach siedemdziesiątych podjął starania o utworzenie nowej parafii i budowę nowego kościoła na osiedlu Oficerskim, należącym wówczas do rozległej Parafii świętego Mikołaja. Wrogość ówczesnych władz nie pozwoliła na zrealizowanie tych zamierzeń.
28 kwietnia 1982 roku ks. kardynał Franciszek Macharski uzyskać u władz państwowych zapewnienie, że na osiedlu Oficerskim powstanie kościół. Miał być wybudowany w latach 1983-1985 na placu u zbiegu ul. Moniuszki, Brodowicza i Kona. Wszystko szło dosyć sprawnie, aż do nagłej zmiany decyzji przez władze państwowe i odwołania obietnicy pozwolenia na budowę. Przyczyna na tamte czasy była prosta: wystarczyło kilka telefonów wpływowych ludzi mieszkających w pobliżu placu. Nie pomogły protesty parafian ani skargi wnoszone do sądu (było kilkanacie rozpraw) – sprawa budowy kościoła została odłożona na kilka lat.
W międzyczasie nabożeństwa odbywały się w maleńkiej kaplicy (ok. 52 m2) przy ulicy Bandurskiego 12. Ten ośrodek duszpasterski był dziełem ks. Antoniego Sołtysika i ks. Bogusława Czarnego. Wciąż trwały usilne, niewyobrażalne dziś, starania i zabiegi o pozwolenie na budowę kościoła. W urzędach wywoływały tylko uśmiechy i drwiny. W 1985 roku ks. kardynał Franciszek Macharski skierował do pracy duszpasterskiej na osiedlu Oficerskim księdza Zygmunta Koska. Z wielkim zapałem rozpoczął on szukanie nowych dróg i propozycji dla władz.
Przełomową okazała się notatka w prasie, że na placu przeznaczonym pod kościół ma powstać centrum handlowe – plany były już gotowe (1987). Parafianie w krótkim czasie zebrali ok. 5 tysięcy podpisów z żądaniem zezwolenia na budowę kościoła. Ta presja społeczna pomogła. Prezydent Miasta obiecał delegacji parafian, że w tym miejscu będą mieli kościół. Wszystko to jednak było niepewne i budziło wątpliwości. Sprawę przesądziło dopiero odkrycie w grudniu 1988 roku, że plac pod przyszłym kościołem jest własnością mieszkającego w Londynie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Edwarda Raczyńskiego.
25.12.1989 roku ks. kardynał Franciszek Macharski wydał dekret erygujący Parafię Miłosierdzia Bożego na osiedlu Oficerskim. Pierwszym proboszczem został mianowany dotychczasowy duszpasterz ks. Zygmunt Kosek. 15.03.1990 roku Prezydent Edward Raczyński podarował Kościołowi plac. Powstały plany kościoła i rozpoczęto gromadzenie materiałów budowlanych. W Boże Narodzenie 1990 roku ks. kardynał Franciszek Macharski odprawił na placu Mszę świętą – Pasterkę.
Po przemianach w Polsce, w nowej sytuacji politycznej, sprawy urzędowe szły szybciej, jednak pozwolenie na budowę Parafia uzyskała dopiero 29.03.1991. Było to w Wielki Piątek.
15.05.1990 rozpoczęto prace budowlane. Autorem projektu został znany architekt inż. Stanisław Niemczyk. Budowa trwała tylko dwa lata, dzięki ofiarności ok. 1/4 Parafian, którzy wzięli na siebie ciężar budowy nowej świątyni. 4.04.1992 ks. bp Kazimierz Nycz wmurował kamień węgielny. Pierwsza Msza święta została odprawiona 7 czerwca 1992 r., a 9. 06. 1993 ks. Kardynał Franciszek Macharski pobłogosławił nowy kościół. 17.03.1994 ks. bp Jan Szkodoń pobłogosławił dzwony do naszej świątyni.
Uroczyste poświęcenie (konsekracja) kościoła odbyło się 5 listopada 2000 roku. Dokonał jej ks. kardynał Franciszek Macharski.
Dzieło architektów Stanisława Niemczyka i Marka Kuszewskiego odwołuje się do tradycji budownictwa sakralnego, tkwiących w wielowiekowej kulturze religijnej naszego miasta. Styl kościoła, z wykorzystaniem tradycyjnego budulca – cegły – nawiązuje do średniowiecznej architektury sakralnej. Wielu doszukuje się analogii do średniowiecznego miasteczka i atmosfery starego Krakowa. Razem z Pasażem i zespołem budynków parafialnych kościół stanowi swoistą oazę rzuconą między przedwojenną zabudowę osiedla Oficerskiego. Zasadniczą rolę w przestrzeni budowli odgrywa umiejętnie rozprowadzone światło, nadające świątyni mistyczny, modlitewny charakter.
W późniejszym czasie powstał Parafialny Ośrodek Charytatywno-Kulturalny dla Parafian, składający się z kuchni, sali wielofunkcyjnej, biblioteki, czytelni oraz pasażu handlowego, który ma stać się źródłem utrzymania dzieł charytatywno-dydaktyczno-kulturalnych prowadzonych przez Parafię.
7 grudnia 1999 r. w Krakowskiej Edycji Konkursu czasopisma „Życie w Architekturze” na Najlepszy Budynek Krakowa 1989-1999 kościół Miłosierdzia Bożego i Zielony Pasaż przy Placu Raczyńskiego na osiedlu Oficerskim otrzymał główną nagrodę w kategorii budynków użytecznoci publicznej. 23.03.2000 roku w Warszawie na etapie ogólnopolskim konkursu kościół został uhonorowany nagrodą Krajowego Duszpasterza Środowisk Twórczych i uznany za najlepszy obiekt sakralny w Polsce. W uzasadnieniu jury napisano: za skalę właściwą dla okolicy oraz różnorodność przestrzeni wewnątrz zespołu, spójność, konsekwencję i urodę wnętrz sakralnych, a także szlachetność i niezwykłą staranność detalu architektonicznego.