Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Ogłoszenia duszpasterskie na Niedzielę Palmową, 5.04.2009

Ogłoszenia duszpasterskie – 5.04.2009 r.

NIEDZIELA PALMOWA

1. Obchody uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy rozpoczynają w Liturgii Kościoła

Wielki Tydzień Męki i Śmierci naszego Zbawiciela. Dziś na każdej Mszy św. poświęcenie palm. Po Mszy św. o 11.00 konkurs dla dzieci na najpiękniejszą, zrobioną osobiście palmę. Na 17.00 zapraszamy na Gorzkie Żale i kazanie pasyjne.

2..By umożliwić wam wszystkim przeżycie Świąt w stanie łaski uświęcającej będzie okazja do spowiedzi: w W. Poniedz., W. Wtorek i W. Środę: od 7.00- 9.00 i od 16.00-19.00, natomiast w Wielki Czwartek spowiedź – tylko rano od 7.00-10.00 – ze względu na nabożeństwa na Wawelu.

3. A oto porządek nabożeństw Wielkiego Triduum Paschalnego, które rozpoczyna się wieczorem w Wielki Czwartek a kończy się Nieszporami w dzień Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 17.30.

Wielki Czwartek jest pamiątką ustanowienia przez Chrystusa Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa: rozpoczynamy o godz. 16.00 – Mszą św. Wieczerzy Pańskiej dla dzieci, a dla pozostałych Parafian Msza św. i przeniesienie Jezusa do „ciemnicy” o godz. 18.00. W tym dniu przyjmiemy Komunię św. pod dwoma postaciami – Ciała i Krwi Chrystusa

Po przeniesieniu Jezusa do „ciemnicy” zachęcamy w tą Ogrojcową noc do adoracji. Adoracja prowadzona przez naszą młodzież o godz. 22.00, a przez Siostry zakonne o 23.00. O północy zakończenie adoracji. Dalszy ciąg od wczesnych godzin rannych.

WIELKI PIĄTEK

– to dzień naszego zbawienia czyli krzyżowej śmierci naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Kościół w tym dniu powstrzymuje się od sprawowania Mszy św. Uczcijmy natomiast Chrystusa w tym szczególnym dniu przez udział w wielu nabożeństwach: Oto ich rozkład:

– O godz. 11.00 Droga Krzyżowa dla wszystkich dzieci,

– o godz. 15.00 – Godzina Miłosierdzia – pamiętajmy – to szczególny czas łaski. W czasie tego nabożeństwa rozpoczniemy Nowennę do Miłosierdzia Bożego, którą przez 9 dni będziemy odprawiać przed Świętem Miłosierdzia Bożego po Mszach św. wieczornych.

– Nabożeństwo Męki Pańskiej dla dzieci będzie o godz. 16.00 a dla pozostałych o 18.00

następnie – przeniesienie Jezusa do grobu i tam adoracja przez całą noc i dzień – aż do

Wigilii Paschalnej czyli do godz. 18.00 w Wielką Sobotę, Dla lepszej organizacji w gablotach jest wywieszony porządek adoracji Bożego Grobu według poszczególnych ulic należących do Parafii. Starajcie się w miarę możliwości zachować go.

O godz. 22.00 w Wielki Piątek – ostatnia w tym Wielkim Poście Droga Krzyżowa,

o 23,00 – Gorzkie Żale.

Wszyscy przychodźmy choćby na chwilę adoracji – to jest szczególna noc łaski – przychodźmy ze wszystkim co jest w naszym sercu i powierzajmy to w ręce Tego, który pokonał śmierć, grzech i szatana. Ta nocna modlitwa i trwanie przy Jezusie może dać wam upragnione łaski i wewnętrzny pokój, a może i przywrócić radość i sens życia. Nie bójmy się wysiłku! Na pewno stać każdego na taki gest Miłości do Zbawiciela naszego.

Ofiary składane przy grobie Bożym są przeznaczone na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły!!!

WIELKA SOBOTA

– to Wigilia Wielkanocna – dzień pełnego zadumy i radości oczekiwania na Zmartwychwstanie

Nabożeństwo Wigilii Paschalnej i po nim procesja Rezurekcyjna rozpocznie się o 18.00.

Na to nabożeństwo i na procesję przynieśmy świece.

Jest w Wielką Sobotę bardzo stary zwyczaj święcenia pokarmów na stół wielkanocny – święcić pokarmy w naszym kościele będziemy: od 8.00-17.00 – co pół godziny.

Przychodząc tutaj z pokarmami do poświęcenia trzeba uklęknąć na chwilę przed Jezusem w Grobie i po krótkiej adoracji ucałować z szacunkiem Jezusowy Krzyż. Niech rodzice uczą swoje dzieci tego pięknego zwyczaju. Ucałowanie krzyża św. w tych godzinach jest szczególnym wyznaniem swej wiary i podziękowaniem Zbawicielowi za nasze odkupienie. W Wielką Sobotę jest zalecany post od pokarmów mięsnych!!!

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

– NAJWIĘKSZE Święto naszej religii. Msze św. jak w niedziele – Komunia św. przyjęta w tę Wielką Niedzielę jest aktem przyjęcia Boga do siebie i udział w Jego zwycięstwie. Nieszporami o godz. 17.30 kończymy Triduum Paschalne.

Back to top